Ušetřete v zimě až 40 % na vytápění. Venkovní žaluzie a rolety se vám při správné péči odmění!
„V zimě se naše pozornost upíná zejména na topení a udržování tepla v domácnosti. Tyto položky mohou značně zatížit rodinný rozpočet. Instalace venkovních žaluzií nebo rolet představuje pohodlné a zároveň ekonomické řešení. Chrání totiž před únikem tepla, čímž přinášejí úspory v podobě nižších účtů za energie. Pokud je přizpůsobíte zimním podmínkám a zaručíte jim dostatečnou péči, budou vám odvádět skvělé výsledky. Víte, jak na to?“
Ochrana proti nadměrnému pronikání slunečních paprsků do interiéru a s tím i přehřívání vnitřních prostor je hlavním důvodem, proč instalujeme venkovní žaluzie či rolety. Druhým jsou bezpečnostní důvody – vnější okenní kryty nás chrání před vloupáním. Venkovní žaluzie či rolety také významně snižují pronikání hluku zvenčí a poskytují tepelnou izolaci. To zlepšuje energetickou bilanci budovy. V zimě tak dokáží snížit tepelné ztráty až o několik procent. Někteří výrobci deklarují snížení nákladů na vytápění až o 30-40 %.
Jak nás chrání před únikem tepla?
Snížení tepelných ztrát je možné díky tomu, že mezi povrchem okna a pancířem rolety se vytvoří vzduchový polštář, který působí jako izolační vrstva. Kromě toho vnější rolety či žaluzie chrání také před sněhem, silnými poryvy větru, průvanem nebo deštěm. Okno tak není přímo vystaveno nežádoucím povětrnostním vlivům, a díky tomu nedochází k výraznému ochlazení jeho povrchu zvenku. Spuštěním nebo zvednutím rolet či žaluzií můžeme kontrolovat přísun světla a zároveň množství vzduchu vstupujícího do interiéru. A pokud máte žaluzie či rolety s větracími a světelnými otvory, můžete větrat dokonce se zavřeným pancířem.
Řízení přívodu světla v zimě
Z hlediska energetické účinnosti se vyplatí mít venkovní žaluzie či rolety zvednuté zejména během slunečného dne – slunce místnosti krásně prohřeje a teplo vydrží. Naopak v noci, kdy teplota klesá, se doporučuje stáhnout žaluzie či rolety.
Automatické ovládání užitečné i v zimě
Dalším prvkem, který zvyšuje úsporu tepelné energie, je automatické ovládání rolet a žaluzii. Lze je ovládat klasickým způsobem, tj. tlačítky na zdi nebo pomocí chytrého telefonu či tabletu. Největší výhodou vzdáleného, neboli chytrého ovládání je možnost naprogramovat zavírání a otevírání rolet v závislosti na povětrnostních podmínkách. Když jsme mimo domov a teplota prudce klesá nebo se zintenzivňují srážky či poryvy větru, žaluzie se automaticky samy zatáhnou, a tím chrání interiér před tepelnými ztrátami.
Co dělat, když stínící technika zmrzne?
Sněžení a mrznoucí déšť mohou nadělat pěknou neplechu. Voda totiž zmrzne na venkovním stínění a vzniklá vrstva ledu částečně nebo zcela blokuje jejich pohyb. Další problém nastává, když při velmi nízkých teplotách otevřeme okno. Teplý vzduch z interiéru se srazí s velmi studeným venku a může dojít ke srážení vodní páry přímo na stínění. Jak tedy účinně chránit žaluzie či rolety v zimě?
Většina žaluzií či rolet nevyžadují speciální péči. Jsou totiž vybavení pohony s tzv. detekční funkcí. Po odhalení zvýšeného odporu zastaví motor rolety či žaluzie. To chrání stínící techniku před poškozením, například když je pancíř zmrzlý. Pokud dojde k promrznutí, nevypínejte detekční funkci a za žádnou cenu žaluzii či roletu nezvedejte a ani se nesnažte přimrzlé lamely oddělit násilím.
Pokud je to možné, očistěte žaluzii či roletu od sněhu a ledu. Zkuste například velmi opatrně oddělit poslední lamelu od parapetu, přizvednout dolní část zhruba o 4 cm a následně lehce spustit. Výsledná vibrace by měla stačit k tomu, aby se sníh a led uvolnil. Poté zkuste stínící techniku zprovoznit. Díky detekční funkci si můžeme být ale jistí, že se roleta či žaluzie uvedou do provozu pouze v případě, že je to zcela bezpečné pro pohonný mechanismus.
V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte na nás obrátit, těšíme se na vás.
Váš SOLAR-TECHNIK